Terapia światłem LED a trądzik – czy jest pomocna?

W ciągu ostatnich dwóch lat, domowe maski do terapii światłem LED były słowem kluczowym w świecie pielęgnacji skóry. Maski są zasadniczo jak maski arkusza, który emituje niebieskie światło, które odpiera trądzik. Zabieg ten został uznany za pomoc aktorce Christine Maroon, koordynator scenariusza w hitowym serialu telewizyjnym Riverdale, uzyskać czystą skórę po latach hormonalnego trądziku.

Terapia niebieskim światłem

Systematyczny przegląd terapii niebieskim światłem dla trądziku zidentyfikował 14 randomizowanych badań kontrolowanych, które kwalifikowały się do włączenia. Większość badań była mała z ograniczoną wielkością próby i czasem trwania. Ponadto w wielu z nich brakowało ustaleń ilościowych i występował wysoki błąd wykrywania. Autorzy stwierdzili, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii światłem niebieskim w leczeniu trądziku. Wyniki przeglądu były jednak wstępne. Sugerują one, że terapia niebieskim światłem dla trądziku nie powinna być stosowana jako podstawowe leczenie trądziku.

Ważne jest, aby przed poddaniem się terapii niebieskim światłem omówić korzyści i ryzyko ze swoim klinicystą. Korzyści z terapii nie są całkowicie jasne, i są one tylko tymczasowe. Możliwe skutki uboczne to zaczerwieniona lub podrażniona skóra, lekkie zasinienia lub stwardnienia. Są one jednak stosunkowo niewielkie i raczej nie zniechęcają do terapii niebieskim światłem. Należy również zauważyć, że terapia niebieskim światłem może poprawić warunki skórne, w tym raka.

Światło wytwarzane przez leczenie niebieskim światłem ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Bakterie powodujące trądzik są niszczone przez niebieskie światło, co wpływa na ich wzrost i przetrwanie. Światło pomaga także regulować produkcję sebum, wydzieliny, która zatyka pory i jest głównym elementem cyklu trądzikowego. Kuracja niebieskim światłem pomaga regulować tę produkcję sebum, a tym samym zmniejsza powstawanie trądziku.

Antybakteryjne działanie niebieskiego światła na skórę trądzikową opiera się na tym, że bakterie w Twoich porach reagują na światło i giną pod jego wpływem. Badania pokazują, że terapia niebieskim światłem ma znaczący wpływ na trądzik w ciągu pięciu tygodni regularnego stosowania. Dla tych, którzy nie mogą tolerować miejscowych środków dezynfekujących, jest to realna alternatywa. Ponadto procedura jest bezbolesna, nie ma przestojów, a nawet jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Oprócz skuteczności w leczeniu trądziku, terapia niebieskim światłem jest nieinwazyjna. Cierpiący na trądzik są zachęcani do przestrzegania schematu leczenia i wykonywania wizyt kontrolnych. Terapia niebieskim światłem dla zabiegów na trądzik w Seven Heart Medspa w Las Vegas jest wysoce skuteczna i bezpieczna. Dr Raj Singh, zespół estetyczny w Seven Heart Medspa, są wysoko wyszkoleni w diagnozowaniu i leczeniu wszystkich rodzajów trądziku. Zabiegi są wysoce skuteczne i nie mają negatywnych skutków ubocznych.

In-office vs. at-home treatment

Choć istnieje wiele korzyści z in-office LED light therapy dla trądziku, istnieją również pewne wady zabiegów domowych. Podczas gdy czerwone światło może złagodzić stan zapalny skóry, niebieskie światło może poprawić objawy trądziku i zmniejszyć olej. Niebieskie światło jest znane z zabijania bakterii powodujących trądzik i zmniejszania produkcji oleju w gruczołach łojowych. Ostatecznie należy wybrać zabieg, który działa najlepiej dla Twojego typu skóry.

Obydwie metody mają swoje zalety. Domowa terapia światłem LED może mieć skutki uboczne i nie jest zalecana dla pacjentów na Accutane. Ponadto, jeśli masz jakiekolwiek warunki medyczne, leczenie światłem LED nie jest zalecane. Należy skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się leczeniu, jeśli masz mniej niż 12 lat. Również osoby na lekach fotoalergicznych lub innych sterydach powinny najpierw skonsultować się z dermatologiem. Jeśli bierzesz aktywny lek, taki jak Accutane, należy skonsultować się z dermatologiem, aby określić, która metoda leczenia jest dla Ciebie.

Terapia światłem LED dla trądziku jest najlepiej wykonywane przez wyszkolonego profesjonalistę. Procedura in-office jest mniej kosztowna niż leczenie w domu, ale koszt może być droższy. Jeśli nie jesteś wygodny w użyciu terapii światłem LED, rozważ użycie zamiast tego urządzenia w domu. Narzędzia te wykorzystują czerwone lub niebieskie światło do leczenia skóry. Można również używać ich w połączeniu z receptami i serum. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować terapię światłem LED na czystej twarzy. Zawsze upewnij się, aby oczyścić i nawilżyć przed zastosowaniem wszelkich recept lub serum.

Domowe zabiegi na trądzik mogą być skuteczne, ale wymagają konsekwentnego stosowania, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Musisz zastosować leczenie na skórze każdego dnia przez kilka minut. Jest to dość żmudne i wymaga, abyś dokładnie przestrzegał wskazówek. Nawet jeśli szybko zobaczysz wyniki, to prawdopodobnie będzie to tylko efekt tymczasowy. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, powinieneś rozważyć zasięgnięcie profesjonalnej porady przed użyciem.

Istnieją zalety obu metod terapii światłem LED dla trądziku. Profesjonalne leczenie jest na ogół bardziej skuteczne niż leczenie w domu. Jednak dobrze jest najpierw zasięgnąć porady dermatologa przed podjęciem decyzji, która jest najlepsza dla Twojej konkretnej sytuacji. Leczenie domowe kosztuje mniej, ale ważna jest również profesjonalna porada. Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy będziesz stosować terapię światłem LED regularnie. Możliwe jest również stosowanie terapii światłem w domu kilka razy dziennie, co znacznie obniży koszty.

Skuteczność

Choć wciąż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy terapia światłem LED pomoże Ci pozbyć się trądziku, ma ona wiele pozytywnych cech. Nie tylko może leczyć trądzik, może również zapobiegać przyszłym wybuchom. Należy jednak pamiętać, że terapia światłem LED działa tylko na niektóre rodzaje trądziku, takie jak trądzik zapalny, który powoduje czerwone guzki i krosty. Nie pomaga w trądziku zaskórnikowym lub wariantach hormonalnych.

Choć od lat jest wykorzystywana do leczenia ran po zabiegach chirurgii kosmetycznej, terapia światłem LED była również stosowana w przypadku raka, prekancerogenów, przewlekłego bólu, a nawet oznak starzenia. Chociaż te zabiegi nie są dostępne dla wszystkich, są one doskonałą opcją dla wielu ludzi, którzy cierpią z powodu trądziku i innych problemów skórnych. W rzeczywistości, niektórzy ludzie nawet zgłosili doświadczanie mniej skutków ubocznych z terapii światłem LED niż z konwencjonalnych treatments.

Istnieje szereg badań wspierających skuteczność terapii światłem LED dla trądziku. Większość z nich pokazuje, że może zmniejszyć ilość bakterii w trądziku, a jednocześnie uzdrawia skórę i zapobiega wybuchom. Jednak niektóre badania twierdzą, że terapia światłem LED nie działa dla każdego rodzaju trądziku. To dlatego, że trądzik nie jest jednolitym problemem skóry i ma różne nasilenie i wygląd. Tak więc, może chcesz połączyć terapię światłem LED z innym leczeniem trądziku, aby zobaczyć, czy działa dla Ciebie.

Although the most powerful blue light devices are used in medical clinics, you can purchase LED devices for home use. Urządzenia te są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Jednak nadal nie są tak skuteczne, jak ich kliniczne odpowiedniki. I zazwyczaj działają tylko na łagodne przypadki trądziku, i wymagają więcej zabiegów niż profesjonalne protokoły. Ponadto, wyniki są często mniej imponujące z domowych zabiegów niebieskiego światła. Że powiedział, to nadal jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą leczyć trądzik w domu.

LED terapia światłem jest ogólnie bezpieczne dla większości typów skóry. Jednak terapia światłem może pogorszyć niektóre warunki, takie jak melasma i wrażliwa skóra. Dlatego dermatolodzy przestrzegają pacjentów przed stosowaniem światła LED na melasmę i skórę wrażliwą. Możesz stosować urządzenia LED w domu, ale pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z dermatologiem. Ponieważ niektóre składniki pielęgnacyjne mogą sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na światło, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem przed użyciem terapii światłem LED dla trądziku.

Bezpieczeństwo

Choć koszt terapii światłem LED dla trądziku jest wysoki, wielu dermatologów zatwierdza to łagodniejsze podejście. Działa również dobrze z miejscowych zabiegów, jak terapia światłem pomaga im wnikać głębiej w skórę. Może również zwiększyć skuteczność tych produktów miejscowych. Zabieg ten jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia trądziku. Należy jednak mieć świadomość wszelkich potencjalnych skutków ubocznych, które mogą z niego wynikać. Ponadto, leczenie to nie jest dla każdego.

Jedno badanie sugeruje, że czerwone światło LED jest bezpieczne i pomaga w stanach zapalnych. Jednak niebieskie światło LED jest skuteczne w leczeniu trądziku, ponieważ działa na gruczoły łojowe, które produkują olej na skórze. Nadaktywne gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość oleju, co powoduje trądzik. Może również pomóc zmniejszyć blizny. Z tych powodów, niektórzy dermatolodzy zalecają niebieskie światło w leczeniu trądziku. Ale bezpieczeństwo terapii światłem LED na trądzik zależy od tego, jak jest używany.

W biurze terapia światłem LED na trądzik zabiegi są mocniejsze niż w domu, ale w domu zabiegi są bardziej wygodne. Upewnij się, aby dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji i używać ochrony oczu. Urządzenia do terapii światłem LED mogą być stosowane na każdym obszarze ciała, takich jak region twarzy. Typowa sesja może trwać do trzydziestu minut. Aby uzyskać najskuteczniejsze rezultaty, należy stosować te urządzenia jako część regularnej pielęgnacji skóry. Nie należy jednak oczekiwać cudów z dnia na dzień!

Terapia światłem LED dla trądziku jest ogólnie bezpieczna dla większości typów skóry. Jednak należy go używać z ostrożnością, jeśli masz wrażliwą skórę lub przyjmujesz leki, które powodują wrażliwość skóry. Ponadto, nie należy stosować terapii LED, jeśli jesteś na Accutane, ponieważ może to zwiększyć wrażliwość skóry na światło, a skutki uboczne tego leku może spowodować blizny. Jeśli jesteś na leku, który sprawia, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne, nie powinieneś używać terapii światłem LED na trądzik.

Terapia światłem LED działa lepiej niż peelingi chemiczne na trądzik. W rzeczywistości, badanie z 2017 roku z udziałem nastolatków oceniło zabiegi punktowe na trądzik z czerwonym i niebieskim światłem przeciwko peelingom kwasowym. Badanie wykazało, że kombinacja tych zabiegów była bardziej skuteczna w walce z trądzikiem ze względu na efekty gojenia ran i przeciwzapalne. Oprócz tego, że jest bezpieczniejsza niż peelingi kwasowe, terapia światłem LED jest fantastyczną opcją w leczeniu trądziku. Więc nie bój się zapytać swojego dermatologa o więcej informacji na temat tego zabiegu!

Podobne tematy