Czy terapia światłem pomaga w leczeniu stanów depresyjnych?

Badanie jest pierwszym, które bada efekty samej terapii światłem. Poprzednie badania skupiły się na terapii światłem jako leczeniu wspomagającym. Autorzy badania, dr Richard S. Schwartz, profesor nadzwyczajny psychiatrii w Harvard Medical School, mówią, że ustalenia są podobne. Chociaż terapia światłem jest stosunkowo łagodna, brak wiarygodnych dowodów jest jednym z wyzwań stojących przed badaczami.

Terapia jasnym światłem może uzupełnić istniejące farmakoterapie dla depresji niesezonowej

Terapia jasnym światłem może uzupełnić istniejące farmakoterapie dla depresji niesezonowej. Terapia ma pozytywny wpływ na nasilenie objawów u pacjentów cierpiących na depresję niesezonową i chorobę afektywną sezonową. U niektórych pacjentów występuje jednak mania lub hipomania. Na szczęście, terapia jasnym światłem może być miareczkowana stopniowo, zaczynając od pięciu minut jasnego światła w pierwszym dniu i zwiększając do trzydziestu minut dziennie w dniu szóstym. Ponadto, klinicyści powinni monitorować pojawienie się objawów hipomanii lub manii u pacjentów, którzy mają historię depresji.

Choć terapia jasnym światłem nie jest lekarstwem na depresję niesezonową, jest rozsądną alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych w łagodnych i umiarkowanych przypadkach depresji zimowej. Ponadto jest zgodna z wieloma wytycznymi dotyczącymi leczenia, w tym zalecanymi przez Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (CNMOAT). Jednak terapia jasnym światłem nie jest odpowiednia dla pacjentów z ciężką depresją i powinna być stosowana tylko jako leczenie drugiego rzutu w przypadku braku odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego.

Brak wiarygodnych dowodów

Chociaż w niedawnym badaniu Martenssona i wsp. (2015) stwierdzono, że terapia jasnym białym światłem (BWLT) zmniejszyła objawy depresyjne u osób cierpiących na chorobę afektywną sezonową i depresję niesezonową, skuteczność BLT pozostaje niepewna. Naukowcy przeprowadzili wiele badań, aby określić, kiedy i jaka ekspozycja na światło jest skuteczna. Zbadali również potencjalne skutki uboczne i inne aspekty terapii światłem.

Jednym z najczęstszych rodzajów choroby afektywnej sezonowej (SAD) jest forma depresji, która zwykle występuje w miesiącach zimowych. Nie ma jednej przyczyny tego stanu, ale został on powiązany z niekorzystnymi wynikami w szpitalach. U pacjentów z depresją niezwiązaną z FZŚ, terapia jasnym światłem może pomóc w zmniejszeniu liczby pobytów w szpitalu i zwiększeniu jakości życia. Brakuje jednak wiarygodnych dowodów na stosowanie terapii jasnym światłem u pacjentów z CF. W tym badaniu 30 pacjentów z CF używało skrzynki z jasnym światłem o natężeniu 10 000 lumenów przez 30 minut dziennie przez siedem dni. Czynniki jakości życia były również oceniane przed i po leczeniu. Osiemdziesiąt procent uczestników miało łagodne lub umiarkowane objawy depresyjne przy przyjęciu.

Efektywność

Terapia światłem, znana również jako fototerapia, jest formą leczenia, która obejmuje ekspozycję na jasne światło. Jest najczęściej stosowana w leczeniu poważnych zaburzeń depresyjnych o wzorcach sezonowych, takich jak choroba afektywna sezonowa (SAD), która jest depresją charakteryzującą się uporczywym uczuciem beznadziejności i smutku w ciągu zimnych miesięcy zimowych. Terapia światłem może również pomóc w leczeniu innych form depresji, takich jak zaburzenia snu. Ilość czasu, w którym terapia jest stosowana, będzie zależała od rytmów okołodobowych użytkownika, które regulują hormony, cykle snu i nawyki żywieniowe.

Jedno badanie badało wpływ światła na poziom serotoniny w surowicy u osób z NS-MDD. Badacze stwierdzili, że światło poprawiło poziom serotoniny o 40% u osób z tym schorzeniem. Naukowcy zmierzyli również wpływ BLT na wiązanie niektórych leków z płytkami krwi SERT (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), takich jak imipramina i paroksetyna. Leczenie BLT zmniejszyło wiązanie tych leków z płytkami krwi, co jest oznaką zmniejszenia depresji.

Dawka

Chociaż dawka terapii światłem w przypadku stanów depresyjnych nie została ostatecznie ustalona, efekty zostały zaobserwowane. W jednym z badań Yamada i współpracownicy podali, że pacjenci leczeni terapią światłem doświadczyli poprawy nastroju i obniżenia poziomu lęku. Jednak istniało kilka potencjalnych skutków ubocznych związanych z terapią światłem. Na szczęście większość skutków ubocznych jest niewielka i można im zapobiec lub je ograniczyć. W tym artykule omówione zostaną niektóre z najczęstszych skutków ubocznych terapii światłem w przypadku stanów depresyjnych.

W badaniu tym przyjrzano się pacjentom z dużym zaburzeniem depresyjnym. Ponieważ światło pomaga regulować rytmy biologiczne, może mieć również działanie terapeutyczne w przypadku zaburzeń depresyjnych. Korzyści z częściowej deprywacji snu można zaobserwować po zaledwie jednej nocy regeneracji, ale leczenie światłem przedłużyło efekty tej korzyści do siedmiu dni. Z tego powodu może być pomocne dla osób, które cierpią na zaburzenia depresyjne i nie przyjmują leków przeciwdepresyjnych.

Podobne tematy