Terapia czerwonym światłem – czy można ją stosować u dziecka?

Choć terapia czerwonym światłem jest zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim, można znaleźć niektóre salony i gabinety dentystyczne, które oferują zabiegi. Można również kupić urządzenie do terapii czerwonym światłem do użytku domowego. Podczas gdy bezpieczne jest wypróbowanie tej terapii na dziecku, zabiegi w salonie są bardziej prawdopodobne, aby mieć skutki uboczne. Zanim zaczniesz, skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się o ryzyku i korzyściach.

Zmniejsza stan zapalny

Korzyści z terapii czerwonym światłem są dobrze udokumentowane. Sportowcy, instruktorzy fitness i specjaliści medycyny sportowej przysięgają na terapię czerwonym światłem za jego zdolność do przyspieszenia regeneracji mięśni po bolesnych urazach i przyspieszenia gojenia stawów i ścięgien – słowa te pochodzą od redaktora strony beautywpolsce.pl. Terapia czerwonym światłem poprawia również regenerację po bolesnych operacjach, ponieważ przyspiesza naprawę mięśni. W rzeczywistości uważa się, że terapia czerwonym światłem ma potencjał do zwiększenia masy mięśniowej, co jest kluczowym elementem utraty wagi.

Mechanizm stojący za przeciwzapalnym działaniem terapii czerwonym światłem nie jest w pełni zrozumiały, ale wydaje się być korzystny dla osób cierpiących na różne dolegliwości bólowe. W jednym przeglądzie z 2005 r. dotyczącym terapii czerwonym światłem w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, leczenie zmniejszyło poranną sztywność i poprawiło elastyczność stawów u pacjentów. W przeglądzie opublikowanym w 2020 roku przyjrzano się skuteczności terapii czerwonym światłem na szeroką gamę chorób i stwierdzono, że może to być skuteczna terapia dla pacjentów z RZS, dzięki zdolności do tłumienia odpowiedzi immunologicznej i poprawy naprawy tkanek.

Badacze twierdzą, że czerwone i bliskie podczerwieni światło ma działanie przeciwzapalne. Udowodniono, że stymulują one produkcję ATP, co poprawia krążenie krwi i zmniejsza stan zapalny. Ponadto, terapia czerwonym światłem zmienia fenotypy makrofagów w organizmie. Makrofagi to komórki, które niszczą martwe komórki i patogeny. Fenotyp M1 makrofagów jest prozapalny, natomiast fenotyp M2 ma działanie przeciwzapalne i naprawia uszkodzenia. Terapia czerwonym światłem zmniejsza produkcję makrofagów M1, co jest związane z rozwojem chorób zapalnych.

Zmniejsza ból

Terapia czerwonym światłem zmniejsza ból na wiele sposobów. Naukowcy odkryli, że poprawia funkcje motoryczne i sensoryczne, jednocześnie zmniejszając nadwrażliwość na ból. Jedno z badań na szczurach wykazało, że znacząco zmniejszyła poziom bólu, a nawet poprawiła funkcje motoryczne. Zmniejszyła również liczbę umierających komórek w rdzeniu kręgowym. W rzeczywistości, terapia czerwonym światłem okazała się nawet obiecująca w zapobieganiu chronicznemu bólowi, zwłaszcza po urazie. Ale jak działa terapia czerwonym światłem?

Zapalenie powoduje wszystkie formy bólu i choroby, w tym przewlekłe zmęczenie i zmniejszone zdrowie psychiczne. Przewlekły stan zapalny neguje również wszelkie wysiłki związane z przeciwdziałaniem starzeniu się. Terapia czerwonym światłem adresuje źródło zapalenia i promuje lepsze zdrowie nerwów. Przyspiesza również naprawę uszkodzonych tkanek. Terapia czerwonym światłem skraca również czas rekonwalescencji osób poszkodowanych poprzez poprawę funkcji organów i metabolizmu. Nie jest więc zaskoczeniem, że terapia czerwonym światłem zmniejsza ból i przyspiesza gojenie po urazie.

Inne badanie na psach wykazało, że terapia czerwonym światłem zmniejszyła ból związany z zapaleniem stawu łokciowego. Badacze stwierdzili również, że 76% psów z zapaleniem stawów łokciowych, które przeszły terapię czerwonym światłem, zmniejszyło dawki leków po dwóch tygodniach. Ponadto, wyniki wykazały, że terapia była bardziej skuteczna niż same leki. Pomimo korzyści płynących z terapii czerwonym światłem na zapalenie stawów, wciąż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy może ona naprawdę zmniejszyć ból i poprawić jakość życia tych, którzy cierpią z powodu przewlekłego bólu.

Poprawia sen

Terapia czerwonym światłem działa poprzez wyzwalanie mózgu do uwalniania hormonu melatoniny, który reguluje nasz sen i czuwanie. Podczas ciemności nasz mózg produkuje więcej hormonu i mniej tego, który wyzwala czuwanie, zwanego melatoniną. Terapia czerwonym światłem sygnalizuje mózgowi, że sen jest blisko, co z kolei wyzwala uwalnianie melatoniny i obniża poziom kortyzolu. W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku 20 sportsmenek otrzymało terapię czerwonym światłem każdej nocy przez czternaście dni. Wyniki wykazały, że sportowcy znacznie poprawili swój sen i poziom melatoniny po poddaniu się terapii.

Oprócz pomocy w zaburzeniach snu, terapia czerwonym światłem może również pomóc tym, którzy mają słabą higienę snu, np. cierpiącym na jet lag lub chorobę afektywną sezonową. Terapia czerwonym światłem pomaga osobom z bezwładem sennym oprzeć się pokusie uderzenia w przycisk drzemki, przekwalifikowując ich zegar okołodobowy. Jednak badania nad korzyściami płynącymi z terapii czerwonym światłem są ograniczone. Ale nadal warto spróbować.

Korzyści z terapii czerwonym światłem są liczne. Oprócz wspomagania snu, może pomóc w trudnościach w nauce i innych problemach związanych z chronicznym brakiem snu. Może nawet skrócić twoją żywotność! W prawie każdym sklepie można znaleźć urządzenia do terapii czerwonym światłem, które zapewnią Ci doskonały sen. Upewnij się jednak, że wybierasz odpowiedni rodzaj: czerwona żarówka LED zapewni najlepsze rezultaty. Jeśli masz stan narkolepsji, będziesz szczęśliwszy z tą opcją niż z niebieskimi lub żarowymi żarówkami.

Zmniejsza zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Badania sugerują, że terapia czerwonym światłem może pomóc w poprawie funkcjonowania siatkówki, która ma kluczową rolę w zachowaniu wzroku. Uważa się, że terapia czerwonym światłem zwiększy aktywność mitochondriów, które znajdują się w komórkach, które produkują większość energii chemicznej wymaganej przez reakcje biochemiczne w komórce. ATP jest następnie przekształcane w adenozyno-difosforan (ADP) i adenozyno-monofosforan (AMP), które są zarówno ważne dla procesów komórkowych.

Komórki fotoreceptorowe siatkówki mają największą gęstość mitochondriów, co oznacza, że mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Z wiekiem nasza produkcja energii spada, zmniejszając zdolność postrzegania światła. Ten wynikający z tego deficyt energii uniemożliwia siatkówce funkcjonowanie na normalnym poziomie. Na szczęście, głębokie naświetlanie światłem czerwonym ponownie ładuje systemy energetyczne komórek, poprawiając funkcje siatkówki i wzrok. Ale czy terapia czerwonym światłem jest bezpieczna? Tylko czas pokaże.

Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności, nowe badania wskazują, że terapia czerwonym światłem może być nawet dobrym rozwiązaniem dla osób z jaskrą. Naukowcy stwierdzili, że poprawiła ona ostrość widzenia u około 95 procent pacjentów, co stanowiło znaczącą poprawę wzroku dla obu oczu. Ponadto, pacjenci wykazali imponującą redukcję krwotoków i obrzęków związanych z AMD. Ponadto doświadczyli mniej skutków ubocznych, co czyni terapię czerwonym światłem bezpiecznym i skutecznym leczeniem.

Zmniejsza bóle głowy

Jednym z nowych sposobów leczenia migren jest terapia zielonym światłem. Badania wykazały, że ekspozycja na zielone światło zmniejsza ból głowy. To nieinwazyjne leczenie jest również skuteczne w przypadku bólu związanego z HIV i zaburzeń neurologicznych. Zespół dr Ibrahima przeprowadził niedawno badania nad terapią zielonym światłem dla fibromialgii i kontynuuje badania nad tym, jak może ona poprawić leczenie migren. Mają nadzieję, że uda im się dowiedzieć, jak to działa. Do tego czasu wciąż badają wpływ ekspozycji na zielone światło na ból migrenowy.

Badacze stwierdzili, że terapia czerwonym światłem jest skuteczną metodą leczenia osób cierpiących na przewlekłe migreny. Terapia zmniejsza ból od ośmiu do 10 w skali dziesięciostopniowej. W badaniu przyjrzano się aktywności komórek wrażliwych na światło w siatkówce, w tym czopków i pręcików. Komórki te wytwarzają sygnały elektryczne w oparciu o kolor, a sygnały te korelowały ze zgłoszeniami bólu migrenowego. Ponadto, jest bezpieczniejsza i ma mniej skutków ubocznych niż leki.

Oprócz skuteczności w leczeniu migreny, badacze stwierdzili również, że może ona pomóc ludziom z innymi warunkami, w tym z niedoborami składników odżywczych. Na przykład, terapia światłem może pomóc osobom z przewlekłymi bólami głowy, których dieta jest uboga w pewne witaminy i minerały, lub którzy mają nadwagę. Jednak ta metoda nie jest zalecana dla osób z migrenami, które doświadczają przewlekłych napięciowych bólów głowy. Dzieje się tak dlatego, że osoby cierpiące na migrenę powinny stosować terapię czerwonym światłem tylko wtedy, gdy zmniejsza ona ich ból.

Poprawia nastrój

Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat depresji pokazuje, że 264 miliony ludzi na całym świecie cierpiało na depresję w 2017 roku. Liczba ta skoczyła do 170 milionów podczas pandemii COVID-19, co czyni ten problem globalnym problemem zdrowia publicznego. W innym badaniu stwierdzono, że 4 na 10 dorosłych osób w USA zgłaszało objawy zaburzeń lękowych lub depresyjnych, a liczba ta wzrośnie do 2019 r. do prawie jednego na pięciu. Biorąc pod uwagę tak wysoki wskaźnik depresji, naukowcy zwracają się do terapii czerwonym światłem, aby leczyć ten problem. Wykazano, że leczenie to poprawia nastrój i jakość snu, a także ma długą historię sukcesów w leczeniu innych problemów zdrowotnych.

Badanie opublikowane w 2009 roku oceniało wpływ terapii czerwonym światłem na dziesięciu pacjentów z dużym zaburzeniem depresyjnym (MDD). W tym badaniu każdy pacjent otrzymał cztery 30-minutowe zabiegi na lewe i prawe czoło oraz trzy zabiegi pozorowane. Objawy depresji i lęku uczestników były oceniane bezpośrednio po leczeniu i po jego zakończeniu, a wyniki wykazały znaczną poprawę w skali PANAS. W dwa, sześć i 12 miesięcy po leczeniu, sześciu z dziesięciu uczestników osiągnęło remisję.

Czy to bezpieczne?

Badania wykazały, że terapia światłem czerwonym jest bezpieczna dla dzieci i jest skuteczną alternatywną metodą leczenia krótkowzroczności. Istnieje jednak kilka ważnych uwag, o których należy pamiętać przed zastosowaniem tej terapii. Przede wszystkim, zawsze należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed zastosowaniem tej terapii. Nie zaleca się stosowania terapii światłem czerwonym w ciąży, podczas karmienia piersią lub podczas przyjmowania niektórych leków. Może powodować niektóre wysypki skórne lub reakcje alergiczne.

Inna ważna korzyść z terapii czerwonym światłem dla dzieci jest jego zdolność do zmniejszenia objawów zaburzeń depresyjnych. To dlatego, że ekspozycja na jasne światło wykazano, aby obniżyć objawy depresji u dzieci. Ponadto, ekspozycja na niebieskie światło została powiązana z niższymi funkcjami odpornościowymi i powolnym metabolizmem. Ekspozycja na czerwone światło wykazała, że zwiększa energię dziecka i poprawia jego sen. Chociaż nie jest to lekarstwo na wszystko dla depresji, korzyści z terapii czerwonym światłem są nadal warte zbadania.

Terapia czerwonym światłem jest najczęściej wykonywane w biurze lekarza. Inni dostawcy opieki zdrowotnej mogą również zalecić stosowanie terapii czerwonym światłem. Niektóre biura stomatologiczne i salony oferują to leczenie. Inne osoby mogą zakupić urządzenie do terapii czerwonym światłem do stosowania w domu. Należy jednak pamiętać, że terapia czerwonym światłem działa inaczej na każdą osobę. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści, należy stosować ją regularnie przez 8 do 12 tygodni. Początkowo należy zacząć od mniejszych sesji i monitorować swoją reakcję. Ostatecznie, powinieneś dążyć do tego, aby mieć od trzech do pięciu sesji tygodniowo.

Podobne tematy