Czy terapia czerwonym światłem jest dobra dla zdrowia?

Istnieje wiele korzyści z terapii czerwonym światłem. Czerwone światło stymuluje reakcje biochemiczne w mitochondriach komórek, pozwalając im na bardziej efektywne wykorzystanie tlenu i generowanie ATP, cząsteczki, która transportuje energię w całym organizmie. Ponadto, czerwone światło wywiera tymczasowy stres na komórki, wyzwalając reakcje antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które sprawiają, że komórki są silniejsze. Oto niektóre z bardziej powszechnych korzyści terapii czerwonym światłem.

Zmniejsza łuszczycę

Choć terapia czerwonym światłem dla łuszczycy jest stosunkowo nowa, ma już wiele korzyści dla skóry. Oprócz oczyszczania zmian, terapia czerwonym światłem pomaga mitochondriom produkować więcej ATP, źródła energii dla każdej komórki w organizmie. Podczas gdy badania nad terapią czerwonym światłem dla łuszczycy są jeszcze w powijakach, wyniki są obiecujące.

Fototerapia LED dla łuszczycy wykorzystuje kombinację 630-nm widzialnego czerwonego światła i 830-nm światła bliskiej podczerwieni do leczenia nawracającej łuszczycy. Terapia ta ma duże oczekiwania ze względu na potencjalną fotobiomodulację i silną penetrację. W międzyczasie należy zbadać inne rodzaje laserów jako potencjalne opcje leczenia łuszczycy.

Odwraca utratę włosów

Terapia światłem czerwonym jest skutecznym leczeniem odwracającym utratę włosów. Działa poprzez stymulację wzrostu nowych mieszków włosowych. Stosowanie czerwonego światła pomaga zmniejszyć stan zapalny, który może zakłócać normalną funkcję produkcji energii komórkowej – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu Wyczysc to z nami. Ponadto, czerwone światło hamuje początek śmierci komórkowej, umożliwiając zdrowym komórkom przetrwanie dłużej. Zdrowe komórki wpływają na sąsiednie komórki, układy i narządy. Tak więc funkcjonalny mieszek włosowy będzie produkował więcej keratyny, co może prowadzić do odrostu.

Naukowiec odkrył, że terapia czerwonym światłem może stymulować mieszki włosowe, które przestały produkować włosy i rosły cienkie i łamliwe. W rezultacie myszy miały grubsze futro wokół ogolonych miejsc. Terapia czerwonym światłem to niechirurgiczne leczenie, w którym żarówka LED o dużej mocy jest umieszczona w pobliżu dotkniętego obszaru, aby nasycić ciało światłem terapeutycznym. Ludzkie ciała reagują na światło w taki sam sposób, jak rośliny, co tworzy efekt kuli śnieżnej procesów biologicznych.

Poprawia starzenie się skóry

Terapia czerwonym światłem działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Nasza skóra jest stale w stanie trybu walki lub lotu, więc kiedy się skaleczymy lub ogolimy, reakcja zapalna naszego ciała kopie. Terapia czerwonym światłem zmniejsza stan zapalny poprzez zmianę ekspresji fenotypu makrofagów i hamowanie odpowiedzi zapalnej. Te dwa procesy mogą pomóc w poprawie starzenia się skóry. Jak działa terapia czerwonym światłem?

Terapia czerwonym światłem działa poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i fibroblastów, dwóch białek w naszej skórze, które nadają jej jędrność i elastyczność. Poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, terapia czerwonym światłem może również wygładzić drobne linie i zmarszczki oraz zmniejszyć wielkość porów. Wiele badań wykazało, że terapia czerwonym światłem poprawia również elastyczność i napięcie skóry. A ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, może nawet poprawić zdrowie istniejącej skóry.

Zmniejsza ból

W badaniach, terapia czerwonym światłem może znacznie zmniejszyć objawy bólu. Oprócz zmniejszenia bólu, terapia ta może poprawić funkcje sensomotoryczne. Ostatnie badanie wykazało, że terapia czerwonym światłem poprawiła funkcje motoryczne i sensomotoryczne u szczurów z urazami rdzenia kręgowego. Poprawiła również funkcje motoryczne i zmniejszyła liczbę umierających komórek. Terapia ta jest doskonałą opcją dla różnych stanów chorobowych. Jej szeroki zakres zastosowań pozwala pacjentom znaleźć ulgę w różnych dolegliwościach.

Terapia światłem czerwonym zwiększa krążenie w zranionym obszarze. Zwiększony przepływ krwi pozwala składnikom odżywczym szybciej dotrzeć do uszkodzonego obszaru. Zabieg zmniejsza również ból i prawdopodobieństwo powstania blizny. Poprzez promowanie reprodukcji komórek i zmniejszenie stanu zapalnego, terapia czerwonym światłem może zmniejszyć ból. Poza redukcją bólu, terapia czerwonym światłem poprawia funkcjonowanie organów i zmniejsza zależność od farmaceutycznych środków przeciwbólowych. Ponadto, ma zdolność do zmniejszenia ryzyka niektórych rodzajów raka.

Poprawia gojenie się ran

Terapia czerwonym światłem promuje skuteczne gojenie się ran na kilka sposobów. Po pierwsze, zwiększa krążenie, co z kolei pomaga układowi odpornościowemu organizmu zwalczać infekcje. Dodatkowo, terapia czerwonym światłem poprawia różne systemy organizmu, w tym skórę. Razem pomaga to przyspieszyć gojenie się ran. Korzyści płynące z terapii czerwonym światłem są liczne i mogą być przypisane do kilku powodów. Wymienione poniżej są niektóre ze sposobów, w których terapia czerwonym światłem jest korzystna dla gojenia się ran.

Terapia czerwonym światłem może przyspieszyć proces gojenia się otwartych ran, w tym oparzeń. Ponadto jest pomocna dla osób, które mają wyraźne blizny, które mogą być bolesne i psychologicznie niepokojące. Najlepiej jednak udać się do specjalisty medycznego, jeśli rana jest poważniejsza lub wymaga bardziej intensywnego leczenia. Stwierdzono również, że terapia światłem czerwonym poprawia gojenie się tkanki bliznowatej, co czyni ją doskonałą opcją dla pacjentów z trądzikiem, keloidami i bliznami przerostowymi. Korzystanie z tej terapii mówi się, że hamuje ekspresję genów związanych z bliznowaceniem.

Poprawia sen

Jeśli jesteś przewlekłą bezsennością, terapia czerwonym światłem może pomóc ci lepiej wypocząć. Prawidłowa higiena snu obejmuje budzenie się o tej samej porze każdego dnia. Ale jeśli masz skłonność do uderzania w przycisk drzemki przez cały dzień, możesz cierpieć z powodu złej higieny snu. Terapia czerwonym światłem może pomóc Ci oprzeć się pokusie spania w, i przekwalifikować swój zegar okołodobowy, aby obudzić Cię o regularnej porze.

Niektóre dowody wskazują, że ekspozycja na czerwone światło pomaga poprawić jakość snu, ale potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy działa dla wszystkich. Jedno z ostatnich badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wykazało, że jakość snu sportowców znacznie się poprawiła po 30 minutach ekspozycji na czerwone światło przed snem. Wyniki wykazały znaczny wzrost poziomu melatoniny, a wytrzymałość sportowców w ciągu dnia również wzrosła. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o korzyściach płynących z terapii czerwonym światłem, czytaj dalej.

Podobne tematy