Terapia czerwonym światłem – czy istnieją skutki uboczne?

Biochemiczny efekt czerwonego światła na mitochondria komórki jest odpowiedzialny za jego korzyści. Te potężne jednostki komórki wytwarzają energię, cząsteczkę, której wszyscy potrzebujemy, aby przetrwać i funkcjonować. Zwiększenie funkcji mitochondriów zwiększa ilość ATP, cząsteczki przenoszącej energię, która znajduje się we wszystkich żywych organizmach. Więcej ATP przekłada się na lepsze funkcjonowanie komórek, zwiększone odmłodzenie i naprawione uszkodzenia. Terapia czerwonym światłem może nie być lekarstwem na konkretny stan, ale poprawia funkcję komórek.

Skutki uboczne terapii czerwonym światłem

Podczas kursu terapii czerwonym światłem, ciało otrzymuje skoncentrowane długości fal naturalnego światła. Fale te stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także fibroblastów. Ponadto zwiększona produkcja ATP pomaga w poprawie funkcjonowania organizmu, odmłodzeniu i naprawie uszkodzeń. Udowodniono, że czerwone światło ma wiele korzyści, w tym zmniejszony ból i stan zapalny. Czytaj dalej, aby odkryć więcej o jego korzyściach.

Niektórzy ludzie doświadczają intensywnego olśnienia podczas stosowania terapii czerwonym światłem. Osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem terapii czerwonym światłem. Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową również powinny zasięgnąć porady przed zastosowaniem tej terapii – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu staffikhodowla.pl. Ponadto, nie jest ona zalecana dla osób poddawanych chemioterapii. Może ona również powodować epizody manii i depresji. Stąd ważne jest, aby zrozumieć skutki uboczne terapii czerwonym światłem przed jej użyciem. Terapia ta jest bezpieczną opcją dla wielu chorób skóry.

Badanie zostało przeprowadzone na dwustu trzynastu studentach studiów licencjackich. Pięćdziesiąt siedem procent stanowiły kobiety. Wahali się w wieku od 18 do 32 lat i spali średnio sześć i pół godziny dziennie. Stu dwunastu uczestników zostało losowo przydzielonych do dwóch grup: grupy kontrolnej z jasnym światłem i grupy z czerwonym światłem. Liczby były podobne pomiędzy obiema grupami. Badanie przeprowadzono z poziomem alfa wynoszącym.01, aby zminimalizować błąd typu I.

Nie jest lekarstwem na żaden stan

Choć terapia czerwonym światłem nie jest lekarstwem na żaden konkretny stan, proces ten ma wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych. Pomaga poprawić krążenie krwi, zwiększając przepływ tlenu w całym organizmie. Dotleniona krew jest niezbędna dla funkcji organizmu, w tym proliferacji komórek, syntezy białek, odbudowy tkanek, reakcji zapalnej, angiogenezy i eliminacji odpadów. Pomaga również poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, który obejmuje rdzeń kręgowy, neurony i komórki wspierające neurony. Jako centrum dowodzenia organizmu, układ nerwowy reguluje funkcje wszystkich innych układów organizmu.

Może jednak pomóc w zapobieganiu lub minimalizowaniu skutków jaskry. Poprzez ochronę siatkówki i rogówki, leczenie czerwonym światłem może zapobiec utracie wzroku z powodu jaskry. Pomaga również obniżyć ciśnienie w oku, co zmniejsza ryzyko utraty wzroku. Głównym powikłaniem jaskry jest nagromadzenie płynu, który wpływa na nerw wzrokowy oka. W rezultacie, płyn gromadzi się w przedniej części oka, uszkadzając nerw wzrokowy. W końcu powoduje to śmierć komórek oka i stopniową utratę wzroku.

Badacze z NASA odkryli, że terapia czerwonym światłem poprawiła funkcje komórkowe i pomogła zwalczyć skutki życia w środowisku zerowej grawitacji. Diody LED uruchamiają podstawowe procesy energetyczne w mitochondriach komórek, a zastosowanie urządzenia z kocem LED było skuteczne w zapobieganiu atrofii mięśni i kości. Odkrycie to spowodowało, że środowisko medyczne zaczęło badać potencjalne korzyści płynące z terapii czerwonym światłem dla różnych stanów chorobowych. Jeśli miałeś szczęście doświadczyć jej efektów z pierwszej ręki, nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej o tej ekscytującej nowej terapii.

Stymuluje produkcję kolagenu

Kolagen jest niezbędny dla młodego wyglądu skóry. Podczas gdy suplementy kolagenowe są dostępne na rynku, nie ma substytutu dla twojego ciała robiącego swoje własne. Na szczęście istnieje nieinwazyjny sposób na zwiększenie produkcji kolagenu w organizmie: terapia czerwonym światłem. Terapia czerwonym światłem zwiększa produkcję kolagenu bez żadnych negatywnych skutków ubocznych i może pomóc Ci osiągnąć młodziej wyglądającą skórę oraz silniejsze zdrowie stawów i układu kostnego. Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z terapii czerwonym światłem? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Skóra zawiera złożoną sieć włókien kolagenowych. Pomimo faktu, że jest to kluczowa część ludzkiego ciała, poziomy kolagenu są stale w delikatnej równowadze. W zdrowych warunkach poziom kolagenu znajduje się we właściwym zakresie, umożliwiając wzrost i przebudowę tkanek. Jeśli ilość kolagenu ulegnie zbyt dużemu rozpadowi, może to spowodować zwłóknienie, a nawet doprowadzić do raka. Zdrowe komórki produkują właśnie odpowiednią ilość kolagenu, co pozwala im leczyć rany i opierać się nowotworom.

Wyniki terapii światłem czerwonym przypisuje się stymulacji fibroblastów. Proces ten, któremu towarzyszy przyjmowanie antyoksydantów, jest ważny dla gojenia się ran. Terapia światłem czerwonym stymuluje proliferację fibroblastów i włókien kolagenowych, natomiast terapia światłem bliskim podczerwieni pobudza krążenie krwi i sprzyja różnicowaniu się miofibroblastów. Uważa się, że połączone efekty tych dwóch czynników promują produkcję kolagenu, a także szereg innych korzystnych efektów.

Zwiększa poziom melatoniny

Badania pokazują, że terapia czerwonym światłem pomaga poprawić sen i obniżyć poziom kortyzolu. Naukowcy stwierdzili również, że ekspozycja na czerwone światło pomaga organizmowi regulować cykle snu. Czerwone światło sygnalizuje mózgowi, kiedy jest czas na sen, więc produkuje melatoninę i zmniejsza kortyzol. Według badania z 2012 roku, terapia czerwonym światłem znacząco poprawiła jakość snu i produkcję melatoniny u kobiet-sportowców.

Badacze odkryli również, że długości fal czerwonego światła stymulują produkcję melatoniny. Melatonina jest naturalnie występującym hormonem, który promuje sen. Naukowcy odkryli, że produkcja melatoniny jest zwiększona, gdy zaciemnione pomieszczenia są ciemne, a oświetlone obszary są jaśniejsze. Badanie z 2012 roku z udziałem 20 kobiet-sportowców wykazało, że stosowanie terapii czerwonym światłem poprawiło jakość snu i produkcję melatoniny, co może poprawić ogólną wydajność.

W ciągu dnia światło ma głęboki wpływ na cykl snu. Różne długości fali światła stymulują różne efekty w organizmie. Naturalne światło słoneczne jest najlepszym źródłem światła w ciągu dnia. Niemniej jednak, światło nocne, które wybierasz, musi być wybrane ostrożnie, jeśli masz przewlekłe zaburzenia snu. Nie ma magicznej pigułki na poprawę snu. Potrzeba kilku tygodni, aby efekty stały się widoczne. Na razie terapia czerwonym światłem jest skutecznym sposobem na promowanie zdrowego snu.

Zmniejsza stan zapalny

Mechanizm działania terapii czerwonym światłem polega na zwiększeniu produkcji ATP, zwiększeniu przepływu krwi i zmniejszeniu stanu zapalnego. Stymulacji tej towarzyszy zmiana typu makrofagów w obrębie komórek, które odpowiadają za usuwanie patogenów i martwych komórek. Fenotyp makrofagów M1 przyczynia się do odpowiedzi zapalnej, natomiast fenotyp M2 zmniejsza odpowiedź zapalną i naprawia uszkodzenia. W związku z tym, terapia światłem czerwonym może zmniejszyć stan zapalny, jednocześnie poprawiając proces gojenia.

Używanie terapii światłem czerwonym podczas leczenia raka może pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej (OM), które jest gromadzeniem się płynu limfatycznego pod skórą. Może to być bardzo bolesne i jest częstym efektem ubocznym leczenia raka. Jedno z badań, przeprowadzone w 2015 roku, wykazało, że terapia światłem czerwonym znacząco zmniejszyła objętość kończyn i ból wśród pacjentów z rakiem piersi. Inny przegląd 11 badań z 2017 roku stwierdził, że terapia czerwonym światłem jest skuteczna w zmniejszaniu bólu BMS.

Badania wykazały, że terapia czerwonym światłem pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i innych bolesnych schorzeń. W połączeniu z regeneracyjnymi zabiegami iniekcyjnymi, takimi jak proloterapia, terapia ta okazała się być skutecznym leczeniem, które może zmniejszyć ból i ułatwić powrót do normalnej aktywności. Wyniki badania, opublikowane w Journal of Arthritis and Rheumatology, wykazały, że terapia czerwonym światłem zmniejszyła ból i niepełnosprawność. Wyniki utrzymywały się przez 12 tygodni i były w dużej mierze niezależne od jakichkolwiek skutków ubocznych.

Poprawia sen

Badania wykazały, że czerwone światło przynosi liczne korzyści. Na przykład, wykazano, że zmniejsza ból, promuje gojenie i poprawia sen. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, czerwone światło zostało również powiązane ze wzrostem energii fizycznej i dobrego samopoczucia psychicznego. Czerwone fale w spektrum światła widzialnego są znacznie słabsze niż te w spektrum bliskiej podczerwieni. Jest to dobra rzecz, ponieważ te długości fal są głębsze i mogą być nawet używane do pomocy w indukowaniu snu u osób z bezsennością.

Chociaż kilka badań sugerowało, że terapia czerwonym światłem poprawia sen, wciąż jest więcej prób potrzebnych do potwierdzenia korzyści. Ponadto, wielkość próby w badaniu była mała, a użyte metryki nie były standaryzowane. Co więcej, postrzeganie przez uczestników wpływu ekspozycji na czerwone światło na bezwładność snu było oparte na ich własnych doświadczeniach. Terapia czerwonym światłem została uznana za skuteczną dla szerokiego grona osób i istnieją różne stopnie sukcesu z nią.

Jako nieinwazyjny zabieg, terapia czerwonym światłem dostarcza skoncentrowane naturalne światło do skóry i komórek. Wykazano, że to światło zwiększa produkcję hormonu melatoniny, który poprawia jakość i długość snu. Światło odgrywa ważną rolę w cyklu snu, ponieważ rytm okołodobowy organizmu interpretuje je jako sygnał, że czas iść spać. Wykazano jednak, że sztuczne niebieskie światło zakłóca rytm okołodobowy. Czerwone światło jest bardziej kojącym, naturalnym światłem, które jest bardziej porównywalne do naturalnego zachodu słońca.

Podobne tematy