Co dzieje się podczas przeszczepu włosów?

Podczas przeszczepu włosów chirurg pobiera z głowy pasmo skóry głowy. Pasmo to ma zwykle długość od 6 do 10 cali i może rozciągać się od ucha do ucha. Następnie chirurg podzieli go na mniejsze części. Może on podzielić go nawet na 2000 małych fragmentów. Każdy przeszczep zawiera od jednego do kilku włosów – element ten jest rezultatem badania ekipy serwisu Zwierzakowo. Chirurg wykona małe nakłucia w skórze głowy i wprowadzi fragmenty włosów do tych nakłuć.

Wykorzystanie włosów z ciała jako dawcy

Zabieg przeszczepu włosów z wykorzystaniem włosów z ciała przebiega tak samo jak „normalny” zabieg FUE z użyciem własnych włosów. Należy omówić z lekarzem to, co chce się osiągnąć i wybrać miejsce dawcze. Następnie lekarz przeszczepia włosy z ciała na miejsce biorcze.

Istnieje kilka powodów, dla których włosy z ciała są idealnym dawcą do przeszczepu włosów. Ich gęstość jest wyższa niż w przypadku innych obszarów dawczych, dlatego są idealnym rozwiązaniem w przypadku łysienia. Co więcej, ponieważ mieszki włosowe ciała pochodzą od danej osoby, po przeszczepie nadal prowadzą normalne życie.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez dr Roberta True oceniano możliwość wykorzystania włosów z ciała jako dawcy podczas przeszczepu włosów. Autorzy oceniali pięć czynników w ocenie włosów ciała jako dawcy. Do czynników tych zaliczono gęstość, podobieństwo włosów skóry głowy i tułowia, proporcję 2-3 jednostek mieszkowych włosów oraz długość włosów ciała. Na podstawie tych czynników stwierdzono, że przeszczep włosów z ciała jest realną opcją dla osób z ograniczoną liczbą włosów dawców ze skóry głowy.

Stosowanie nacięć strzałkowych

Orientacja nacięcia odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu dobrych wyników w przeszczepie włosów. Nacięcie w płaszczyźnie czołowej wykonane ostrzem o średnicy 1 mm daje 1-mm cięcie, natomiast nacięcie w płaszczyźnie strzałkowej pod kątem 45 stopni daje 1,4-mm cięcie. Nacięcia strzałkowe zmniejszają ryzyko poważnego urazu i pozwalają na umieszczenie przeszczepów o optymalnym unaczynieniu i gęstości. Nacięcia strzałkowe wymagają dłuższego czasu operacji, ale zapewniają optymalne wyniki.

Płaszczyzna nacięcia powinna odpowiadać naturalnej orientacji jednostek pęcherzykowych. W ten sposób powstaje wąskie miejsce umieszczenia, które zapewnia lepsze pokrycie i bardziej naturalny wygląd. Chirurg powinien również ostrożnie manipulować przeszczepami podczas zabiegu, aby osiągnąć maksymalną gęstość mieszków włosowych i dobrą integrację. Nacięcia strzałkowe oferują również bardziej precyzyjną procedurę i mniejszy uraz miejsca dawczego.

Zastosowanie przeszczepu jednostek mieszkowych

Przeszczep włosów to proces zastępowania włosów poprzez przeszczepianie pojedynczych mieszków włosowych. Jest to procedura chirurgiczna, w której przeszczepy są pobierane z obszaru dawcy za pomocą specjalnych mikronakłuć 0,8 i 1 mm pod 2,5 do 5-krotnym powiększeniem. Mieszki włosowe są ostrożnie przeszczepiane do obszaru biorcy w sposób, który tworzy wzór wzrostu podobny do naturalnego włosa biorcy. Dodatkowo, wykwalifikowany lekarz zajmujący się przeszczepem włosów może stworzyć wzór linii włosów z przodu, stosując styl zig-zag.

Pierwszym krokiem w zabiegu przeszczepu włosów jest usunięcie obszaru dawczego ze skóry głowy. Przeszczepy są pobierane jeden po drugim z obszaru dawcy. Następnie obszar dawczy jest oczyszczany i przygotowywany do przeszczepu włosów. Obie metody wymagają znacznego czasu i pieniędzy, aby je opanować. Jednak ekstrakcja jednostek mieszkowych jest obecnie preferowaną procedurą ze względu na jej bezpieczeństwo i niski wskaźnik powikłań. Procedura ta ma również zalety w porównaniu z FUT, takie jak mniejsza ilość zabiegów po zabiegu w obszarze dawcy. Ponadto, blizny po zabiegu są minimalne.

Efekty uboczne

Jednym z powszechnych efektów ubocznych operacji przeszczepu włosów jest świąd. Jest to spowodowane przez strupy, które tworzą się w miejscu przeszczepu. Swędzenie można leczyć, spryskując przeszczepy roztworem lub myjąc je łagodnym szamponem. Swędzenie powinno ustąpić w ciągu kilku dni. Stosowanie minoksydylu również pomoże złagodzić swędzenie.

Innym częstym efektem ubocznym jest obrzęk. Może to trwać kilka dni lub nawet dłużej, w zależności od pacjenta. Jest to normalne po zabiegu, ale jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka dni, może być potrzebna pomoc medyczna. Możesz również doświadczyć drętwienia w dotkniętym obszarze. To powikłanie zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, ale jeśli tak nie jest, najlepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Recovery

Istnieje kilka ważnych kroków, które należy wykonać po przeszczepie włosów. Kroki te mają na celu uczynić cię wygodnym i zmniejszyć ból i dyskomfort. Po przeszczepie włosów, pierwsze 48 godzin są krytyczne dla procesu odzyskiwania. Nazywa się to fazą epitelizacji i należy uważać, aby nie drapać ani nie dotykać przeszczepionych włosów. Podobnie ważne jest, aby nie spać twarzą w dół, ponieważ może to przypadkowo wymieść przeszczepione włosy. Możesz również spodziewać się obrzęku, więc upewnij się, że jesteś na to przygotowany.

Po zabiegu, przez około pięć do sześciu tygodni będziesz prawdopodobnie doświadczać utraty włosów. Jest to normalne i sygnalizuje, że przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. W tym czasie należy unikać drapania głowy lub skóry głowy, ponieważ może to powodować ból. Twój chirurg przepisze Ci leki, które pomogą zmniejszyć ten dyskomfort.

Podobne tematy