Czy przeszczep włosów jest bezpieczny?

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed poddaniem się przeszczepowi włosów. Są to między innymi: ból, czas rekonwalescencji, możliwe powikłania i koszty. Przeszczep włosów to poważna inwestycja, więc chcesz mieć pewność, że to właściwy wybór dla Ciebie. Ten artykuł obejmuje wszystkie te aspekty i więcej.

Pain

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który zastępuje brakujące włosy. Musi być wykonywany przez chirurga z odpowiednim przeszkoleniem i doświadczeniem. Jak w przypadku każdej innej procedury medycznej, będzie istniało pewne ryzyko – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu meskie-poradniki.pl. Bezpieczeństwo procedury zależy od lekarza i tego, jak twoje ciało reaguje na leki. W większości przypadków jest on bezpieczny.

Jednym z powszechnych skutków ubocznych operacji przeszczepu włosów jest zasinienie. W większości przypadków ustępują. Jednak zasinienie może być gorsze u osób z cukrzycą i słabym krążeniem. W takich przypadkach gojenie się siniaków będzie trwało dłużej. Również przeszczepy mogą nie goić się tak szybko, jak powinny. Co więcej, częste infekcje lub gojenie się ran może powodować powstawanie blizn.

Skutki uboczne przeszczepu włosów mogą obejmować ból skóry głowy, infekcje i zapalenie mieszków włosowych. Niektóre osoby mogą również doświadczyć utraty czucia w pobliżu miejsca operacji. Choć rzadko, na skórze głowy mogą pojawić się strupy, które mogą powodować ból. Aby temu zapobiec, konieczne jest nawilżanie miejsca pobrania.

Chociaż istnieją pewne zagrożenia związane z zabiegiem, w większości przypadków nie są one uważane za niebezpieczne. Większość pacjentów może wrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu dwóch do pięciu dni. Może jednak wystąpić krótki okres zrzucania włosów po zabiegu. Zwykle jednak łysienie ustępuje w ciągu trzech do czterech miesięcy. Po tym czasie zaczną rosnąć nowe włosy.

Recovery

Opieka pooperacyjna jest bardzo ważna dla udanego powrotu do zdrowia po przeszczepie włosów. Pierwsze kilka dni po zabiegu należy poświęcić na odpoczynek i stosowanie się do zaleceń chirurga. Należy spodziewać się, że skóra głowy będzie nieco tkliwa, a lekarz może przepisać antybiotyk i leki przeciwbólowe. Po zagojeniu się skóry głowy pacjent powinien być w stanie powrócić do swoich normalnych zajęć. Może być również wymagane unikanie forsownych zajęć przez tydzień lub dwa, aby przeszczepy mogły się ułożyć.

Kolejne dni po zabiegu są kluczowe dla gojenia się skóry głowy i mieszków włosowych. W tym czasie należy unikać szczotkowania włosów, naruszania szwów, a nawet mycia głowy szamponem. Zamiast tego należy skupić się na oczyszczeniu tego miejsca i usunięciu strupów. Dobrym pomysłem jest również unikanie ekspozycji na słońce przez pierwsze kilka dni. Po pierwszym tygodniu można jednak powrócić do regularnego programu ćwiczeń.

Po powrocie do zdrowia po operacji przeszczepu włosów, w ciągu pięciu do sześciu tygodni należy spodziewać się wzrostu nowych włosów. Przeszczepione włosy będą wypadać przez kilka tygodni po zabiegu, ale będą odrastać w regularnym tempie. W większości przypadków nowe włosy będą rosły o pół cala miesięcznie.

Przeszczep włosów trwa około czterech do siedmiu godzin. Większość chirurgów zajmujących się przeszczepem włosów stosuje wycięcie jednostek mieszkowych w celu pobrania obszaru dawcy. Metoda ta usuwa pojedyncze przeszczepy i pozwala uniknąć liniowej blizny po nacięciu. Metoda ta ma jednak swoje wady, takie jak fakt, że nadal będziesz miał widoczne blizny po przeszczepie włosów.

Powikłania

Istnieje szereg potencjalnych powikłań związanych z operacją przeszczepu włosów. Chociaż większość pacjentów nie doświadcza tych powikłań, niektórzy pacjenci doświadczają tymczasowej utraty czucia w obszarach dawcy i biorcy. Ta utrata czucia jest zazwyczaj przejściowa i powraca w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy od zabiegu. Powikłania operacji przeszczepu włosów są bardzo rzadkie, ale mogą wystąpić.

Powikłania związane z zabiegiem przeszczepu włosów mogą obejmować ból i świąd pooperacyjny, zakażenie, rozejście się rany, martwicę skóry i keloidy. Ponadto, powikłania śródoperacyjne mogą obejmować krwawienie, wstrząs anafilaktyczny lub wstrząs wazowagalny. U pacjentów z niepełnym wywiadem medycznym może wystąpić większe ryzyko powikłań.

U około jednej na sto operacji przeszczepu włosów wystąpi niewielkie krwawienie. Może ono wystąpić wokół miejsca nacięcia lub wokół obszaru dawcy. Aby zatrzymać to krwawienie, pacjenci powinni unieść głowę na 10 minut i zastosować ucisk. Jednak uporczywe krwawienie jest niezwykle rzadkie i powinno ustąpić po zastosowaniu środków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach, przemieszczone przeszczepy mogą również powodować krwawienie w miejscu nacięcia. Na szczęście powikłania te są zwykle niewielkie i nie wpływają na ogólne wyniki.

Innym możliwym powikłaniem jest zapalenie mieszków włosowych, czyli stan zapalny mieszków włosowych. Przyczyną może być infekcja, uraz fizyczny lub kontakt z substancjami chemicznymi. Powstałe zapalenie może mieć różne nasilenie, od powierzchownego zapalenia do rozproszonych krost. Może wystąpić zarówno w obszarze dawcy jak i biorcy, a podstawowa przyczyna określi przebieg leczenia. W łagodnych przypadkach zapalenie mieszków włosowych może być leczone za pomocą ciepłych okładów przez 15 minut trzy razy dziennie oraz miejscowo stosowanej maści z antybiotykiem.

W ciężkich przypadkach może dojść do powstania blizny. Chociaż keloidy i blizny przerostowe są rzadkie, należy je traktować poważnie. Jeśli doświadczysz jakiegokolwiek rodzaju dyskomfortu, pamiętaj, aby natychmiast skontaktować się z chirurgiem.

Koszt

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu kosztów przeszczepu włosów. Przede wszystkim, należy odwiedzić wykwalifikowanego lekarza, który specjalizuje się w przeszczepach włosów. On lub ona będzie w stanie zapewnić Ci szczegółowe oszacowanie całkowitego kosztu procedury. Zazwyczaj koszt będzie oparty na liczbie przeszczepionych graftów.

Cena przeszczepu włosów może być różna w różnych krajach. Niektóre gabinety pobierają opłatę za każdy przeszczep, podczas gdy inne pobierają opłatę stałą za całą operację. Na przykład, koszt przeszczepu włosów w Nowym Jorku może wynosić od 5 do 10 dolarów za przeszczep. Jednak niektóre lokalizacje w innych częściach kraju pobierają tak niskie opłaty, jak 1,5 dolara za przeszczep. Aby zaoszczędzić pieniądze na kosztach procedury, niektórzy ludzie rozważają podróż do krajów takich jak Indie i Turcja, gdzie koszt jest znacznie tańszy. Pakiety te mogą obejmować koszt operacji, jak również koszt podróży i pobytu w hotelu.

Chociaż koszt operacji przeszczepu włosów różni się w zależności od chirurga i lokalizacji, procedura może kosztować w dowolnym miejscu od 4000 dolarów do 15 000 dolarów, które są zwykle wypłacane z kieszeni. Ponieważ operacja przeszczepu włosów jest uważana za zabieg kosmetyczny, większość ubezpieczycieli nie pokrywa kosztów. Koszt operacji zależy również od obszaru, w którym mieszkasz i rodzaju operacji, które wybierzesz.

Innym czynnikiem, który wpływa na cenę przeszczepu włosów jest technika stosowana do jego wykonania. Istnieją dwie główne techniki stosowane w chirurgii przeszczepu włosów: chirurgia oparta na paskach i FUE. FUE usuwa pojedyncze jednostki mieszkowe z obszaru dawcy, a następnie przeszczepia je do miejsca biorcy. Wyniki FUE są bardziej naturalne i pozostawiają mniej widocznych blizn.

Zalecenia

Jeśli zdecydowałeś się na przeszczep włosów, istnieje kilka środków ostrożności, których powinieneś przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo operacji. Po pierwsze, przez dwa tygodnie po zabiegu nie należy przebywać na słońcu. Zmniejszy to również ryzyko infekcji. Następnie, nie należy pić alkoholu ani podejmować żadnych intensywnych działań przez sześć miesięcy po zabiegu. W tym czasie należy delikatnie myć włosy szamponem lub balsamem, a także unikać drapania obszaru dawcy lub biorcy.

Zabieg przeszczepu włosów może być bardzo skutecznym rozwiązaniem problemu utraty włosów, ale ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje ryzyko z tym związane. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie będą doświadczać bezpiecznej procedury, jeśli poddadzą się klinice z wysokim poziomem akredytacji od CQC. Ponadto, powinni być pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga. Podczas zabiegu chirurg dokładnie zbada Twoje włosy i historię choroby, aby określić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do przeszczepu włosów.

Podobne tematy