Dlaczego moje włosy są takie błyszczące?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, „Dlaczego moje włosy tak się przetłuszczają?”, to nie jest zły pomysł, aby przyjrzeć się swoim włosom i skórze głowy i spróbować dowiedzieć się, co jest problemem. Istnieją różne przyczyny, takie jak brak równowagi hormonalnej, nadmierne mycie, a nawet łupież.

Nadmierne mycie

Nadmierne mycie włosów pozbawia je naturalnych olejków. Prowadzi to do przetłuszczania się włosów, ich puszenia się i elektryzowania. Nadmierne mycie może nawet sprawić, że włosy będą wyglądać na matowe i suche. Jeśli chcesz mieć świeżo wyglądające włosy, pamiętaj o tych prostych wskazówkach, które pomogą Ci zapobiec przetłuszczaniu się włosów.

Aby zapobiec przetłuszczaniu się włosów, unikaj pocierania ich palcami. Przeniesiesz w ten sposób oleje z palców na włosy, co może je jeszcze bardziej uszkodzić. Zamiast tego, noś włosy w górze i z dala od twarzy, by nie dotykać ich zbyt często. Jeśli nadal nie możesz uniknąć dotykania włosów, spróbuj użyć lekkich, nietłustych produktów do włosów.

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że używasz odpowiedniego szamponu i odżywki do swojego rodzaju włosów. Dobrym początkiem jest wybór szamponu, który zawiera składniki regulujące wydzielanie sebum i nawilżające włosy. Należy jednak unikać szamponów zawierających siarczany, które powodują przetłuszczanie się włosów. Te substancje chemiczne spowodują również, że Twoje gruczoły łojowe zaczną nadmiernie pracować, co doprowadzi do jeszcze większej produkcji oleju.

Nadmierne mycie jest jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierne mycie pozbawia włosy naturalnych olejków, które czynią je zdrowymi. Ponadto powoduje, że skóra głowy produkuje więcej sebum, co sprawia, że włosy się przetłuszczają. Nadmierne mycie pozbawia również włosy witamin i składników odżywczych, których potrzebują, by rosnąć zdrowo. Aby tego uniknąć, najlepiej jest ograniczyć liczbę myć włosów każdego dnia.

Jeśli chcesz walczyć z przetłuszczaniem się włosów między myciami, powinnaś rozważyć stosowanie suchego szamponu. Suchy szampon pochłania nadmiar olejków i potu, dzięki czemu dodaje włosom objętości i sprawia, że pasma wyglądają czysto. Ulubionym suchym szamponem Dominika jest Aveda Shampowder Dry Shampoo.

Łupież

Jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów jest nadmierne mycie. Dzieje się tak dlatego, że zbyt duża ilość szamponu pozbawia włosy ich naturalnych olejków i sprawia, że skóra głowy przestaje się nimi zajmować. Ograniczenie mycia włosów do co drugiego dnia lub wspólne mycie suchym szamponem sprawi, że włosy będą się mniej przetłuszczać.

Inną przyczyną przetłuszczania się włosów jest ich nadmierne dotykanie. Spróbuj umyć włosy mydłem do naczyń przed zastosowaniem zwykłych produktów. Możesz również użyć sody oczyszczonej, która działa jak suchy szampon. Soda oczyszczona pomoże usunąć nagromadzony osad i usunie tłuste plamy na skórze głowy.

Inną przyczyną przetłuszczania się włosów jest genetyka. Niektórzy ludzie mają tłuste włosy z powodu niezrównoważonego poziomu hormonów. Nie rezygnuj jednak z używania odżywki, która pomoże Ci nawilżyć włosy. Dzięki temu nie będą one wyglądały na matowe i puszące się. Stosując odżywkę, zacznij od nasady włosów, a następnie kieruj się ku końcówkom. Zawsze spłukuj odżywkę.

Jeśli problem nie ustępuje, możesz odwiedzić dermatologa lub dietetyka. Lekarz może zalecić konkretny produkt do włosów lub lek na receptę, który pomoże kontrolować ten stan. Jeśli nie możesz znaleźć rozwiązania na własną rękę, możesz również spróbować użyć szamponu klarującego.

Nadprodukcja sebum jest kolejną częstą przyczyną przetłuszczania się włosów. Olej ten jest wydzielany przez gruczoły łojowe skóry głowy, które produkują naturalny olej w skórze głowy. Skóra głowy produkuje zbyt dużo sebum, co sprawia, że włosy po umyciu są tłuste. Jeśli doświadczasz nadmiernej produkcji sebum, możesz mieć chorobę skóry zwaną łojotokiem.

Brak równowagi hormonalnej

Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do przetłuszczania się włosów i skóry. Kiedy wzrasta ilość androgenów, gruczoły łojowe w skórze głowy są zmuszone do pracy w nadgodzinach. Sebum, czyli olej ze skóry głowy, jest produkowany w wyniku tego zaburzenia równowagi i jest jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów i skóry. Aby zwalczyć ten problem, stosuj szampon oczyszczający.

Przetłuszczające się włosy mogą być również spowodowane przez PCOS, który jest zaburzeniem równowagi hormonalnej. Kobiety z PCOS doświadczają nadprodukcji sebum i mają skłonność do przetłuszczania się włosów. Na szczęście, PCOS jest chorobą, którą można leczyć. Dzięki odpowiedniej wiedzy i pielęgnacji możesz poradzić sobie z tym problemem i zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku i przetłuszczających się włosów.

Jednym z najlepszych sposobów walki z tym problemem jest zmiana diety. Powinieneś przejść na zdrowszą dietę zawierającą świeże owoce i warzywa. Świeże ryby i chude mięso to również dobry wybór dla zdrowych włosów. Powinnaś również regularnie myć włosy, aby utrzymać je w czystości i świeżości.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu przetłuszczających się włosów, możesz skonsultować się z dietetykiem lub dermatologiem, aby ustalić, czy nie masz do czynienia z chorobą podstawową. Możesz również spróbować używać szczotek z naturalnego włosia zamiast syntetycznych, aby uniknąć przenoszenia tłuszczu z włosów na skórę. A jeśli wszystko inne zawiedzie, zawsze możesz spróbować użyć szamponu oczyszczającego.

Łojotok

Łojotok to choroba skóry, która powoduje przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Jest niezaraźliwy i może być łatwo leczony przy zachowaniu odpowiedniej higieny. Leczenie może obejmować szampon leczniczy i miejscowe kremy przeciwgrzybicze. Łojotok może być również spowodowany chorobą podstawową, która wymaga leczenia. W ciężkich przypadkach, łojotok może wymagać uwagi dermatologa.

Chociaż sebum jest niezbędne dla zdrowej skóry głowy, istnieją pewne czynniki, które mogą powodować jego nadmierne wydzielanie. Genetyka może odgrywać dużą rolę w tym, czy masz tłustą skórę głowy, czy nie. Jeśli masz tłustą historię rodzinną, możesz mieć większe ryzyko wystąpienia łojotoku. Nadmierne mycie może również wywołać nadprodukcję oleju.

Według dr. Petera Lio, certyfikowanego dermatologa i założyciela Chicago Integrative Eczema Center, łojotok jest stanem spowodowanym brakiem równowagi w hormonach. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry mogą skorzystać z rutyny w pielęgnacji włosów, która obejmuje stosowanie szamponu na zmianę z odżywką nawilżającą.

Łojotok może dotyczyć każdej części ciała psa, ale najbardziej nasila się w fałdach. Utrudnia to psom z tłustą sierścią spacery czy pływanie. Ponadto, psy z tym schorzeniem często mają nieprzyjemny zapach z nim związany. Oprócz śmierdzących włosów i skóry, Twój pies może również doświadczyć swędzenia, dyskomfortu lub nieprzyjemnego uczucia na swoim ciele. Na szczęście łojotok u psów nie jest zaraźliwy dla ludzi.

Swędząca skóra głowy

Jedna na cztery osoby doświadcza swędzenia skóry głowy w pewnym momencie swojego życia. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym gorącą pogodą, potem lub kombinacją obu. Mogą one zablokować mieszki włosowe i spowodować, że skóra stanie się bardziej tłusta. Olej ten będzie podrażniał skórę głowy.

Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia tłustej skóry głowy. Jednym z nich jest stosowanie pudru dla dzieci lub suchego szamponu. Puder zatrzyma nadmiar wilgoci i sprawi, że włosy będą czyste i lśniące już po pięciu minutach. Suchy szampon usunie również nadmiar oleju na skórze głowy, ułatwiając jego rozczesywanie.

Powinnaś również unikać stosowania produktów z parabenami. Te substancje chemiczne są stosowane jako środki konserwujące w szamponach. Pomagają one zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni, ale mogą powodować swędzenie skóry głowy. Może to nawet wywołać łuszczycę, chorobę autoimmunologiczną, która dotyka skóry głowy.

Inną opcją jest użycie łagodniejszego szamponu. Szampony te są produkowane specjalnie dla osób o wrażliwej skórze i można je znaleźć w lokalnej drogerii lub supermarkecie. Brud i kurz mogą zostać uwięzione we włosach i powodować swędzenie skóry głowy. Regularne mycie włosów pomoże usunąć zanieczyszczenia i naturalne oleje, które są uwięzione we włosach.

Podobne tematy