Jak dbać o rude włosy i czy można je farbować?

Kluczem do utrzymania bogatego, żywego czerwonego koloru włosów jest unikanie siarczanów w szamponach i odżywkach. Siarczany mogą usunąć kolor z włosów i skóry głowy. Aby uniknąć utraty czerwonego koloru, poszukaj szamponu, który nie zawiera siarczanów i jest wykonany z łagodnych środków myjących, takich jak cocamidopropyl betaine, pozyskiwany z oleju kokosowego.

Unikanie nadmiernego szamponowania

Jeśli chodzi o mycie rudych włosów, powinnaś unikać szamponów zawierających składniki, które pozbawiają je koloru. Do takich składników należą siarczany i formaldehyd. Możesz uniknąć stosowania takich szamponów, używając naturalnych marek. Chociaż możesz zapłacić więcej za naturalną markę, zawarte w niej substancje chemiczne nie są konieczne. Szampony zawierające naturalne składniki nie spowodują, że Twoje rude włosy stracą kolor, ani że staną się żółte lub siwe.

Aby zachować żywy kolor, możesz używać szamponu, który został stworzony specjalnie dla rudych włosów. Powinien on być również wolny od SLS i siarczanów. Powinnaś używać szamponu o niskiej temperaturze i unikać stosowania szamponów ze sztucznymi barwnikami.

Rudych włosów nie należy myć szamponem przez co najmniej trzy dni po farbowaniu, aby kolor nie wyblakł zbyt szybko. Możesz również użyć suchego szamponu, aby wydłużyć czas między kolejnymi myciami – te słowa są twórczością specjalistów strony gabinet-dr-kucz.pl. Suchy szampon pomaga ożywić włosy poprzez wchłanianie oleju i dodawanie objętości u nasady.

Unikanie narzędzi grzewczych

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie koloru rudych włosów jest unikanie używania narzędzi grzewczych. Dotyczy to suszarek, prostownic i lokówek. Zamiast tego, należy utrzymywać włosy w chłodzie poprzez suszenie ich powietrzem. Najlepiej jest też unikać słońca, gdyż ekspozycja na promienie UV może uszkodzić włosy.

Włosy farbowane są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego przed przystąpieniem do ich stylizacji, zawsze powinnaś użyć sprayu lub produktu termoochronnego. Jest to szczególnie ważne, gdy używasz narzędzi termicznych. Aby chronić świeżo zafarbowane włosy, powinnaś również unikać zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Unikanie siarczanów w szamponie

Szampon zawierający siarczany może pozbawić włosy naturalnych olejków, co może spowodować, że staną się one suche i łamliwe. Może również spowodować, że włosy stracą swój naturalny wzór skrętu. Dlatego właśnie powinnaś unikać stosowania szamponów zawierających siarczany, zwłaszcza jeśli masz włosy kręcone. Wiele szamponów dostępnych obecnie na rynku chwali się, że nie zawiera siarczanów.

Siarczany są potrzebne do wytworzenia obfitej piany, a bąbelki działają jako emulgator i rozprowadzają mydło. Nie są one jednak niezbędne do prawidłowego oczyszczania. Można znaleźć szampony zawierające inne składniki czyszczące, które są równie skuteczne. Jednak te szampony mogą nie wytwarzać super bogatych bąbelków, które wytwarzają siarczany.

Siarczany są powszechnie stosowanymi w gospodarstwach domowych i kosmetykach składnikami. Często można je znaleźć na etykietach szamponów jako laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan amonu i siarczan sodu. Te składniki są znane z tego, że pozbawiają włosy ich naturalnych olejków i koloru, co może je uszkodzić. Osoby o wrażliwej skórze powinny również unikać stosowania szamponów z siarczanami.

Szampony bez siarczanów zawierają składnik zwany kokobetainą. Ten składnik jest łagodniejszy niż siarczany i nie pieni się tak mocno, ale może być doskonały dla włosów kręconych lub bardziej suchych.

Unikanie przebywania na basenie

Chociaż rudzielce są ostrzegane, by unikać długotrwałego przebywania na basenie, istnieje wiele sposobów na ochronę ich włosów przed chlorem. Stosowanie odżywki przed basenem to doskonały sposób na ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez chlor. Działa ona jak gąbka i tworzy barierę ochronną przed chemikaliami.

Chlor to powszechnie występująca w wodzie basenowej substancja chemiczna, która pomaga odkazić wodę. Może jednak uszkodzić wrażliwą skórę i czerwone włosy, powodując ich blaknięcie lub odbarwienie. Aby uchronić włosy przed uszkodzeniem przez chlor, należy je dokładnie spłukać przed wejściem do wody. Zaleca się również noszenie czepka kąpielowego.

Znalezienie stylisty, który zadba o rude włosy

Rude włosy to kolor trudny do uzyskania, więc znalezienie stylisty, który się w nim specjalizuje może być wyzwaniem. Będziesz chciała znaleźć stylistę, z którym czujesz się komfortowo i któremu możesz zaufać, że wykona właściwą pracę. Możesz sprawdzić ich profile na Instagramie w poszukiwaniu referencji i umówić się na konsultacje z wyprzedzeniem. Na przykład Jenna Perry, kolorystka i właścicielka Jenna Perry Hair, farbowała włosy Dua Lipy, Belli Hadid i Emily Ratajkowski.

Czerwone włosy są trudne do farbowania, a rezultat może bardzo szybko zniknąć. Ważne jest, by przy wyborze koloru wziąć pod uwagę odcień skóry. Jeżeli masz jasną karnację, może Ci pasować miedziany lub truskawkowy blond. Jeśli jednak masz ciemniejszą skórę, wybierz bogatszy odcień, taki jak wiśniowa czerwień, fiolet lub rubin. Możesz również wybrać kolory uzupełniające, które dopełnią Twój odcień skóry. Jak w przypadku każdego koloru, powinnaś zachować szczególną ostrożność podczas używania gorących narzędzi i produktów, a także stosować środki chroniące przed wysoką temperaturą.

Rude włosy to skomplikowany kolor i może być trudny w pielęgnacji, ale może być pięknym wyborem, gdy jest dobrze wykonany. Jeśli znajdziesz stylistę, który specjalizuje się w rudych włosach i potrafi je farbować, możesz osiągnąć idealny odcień. Pamiętaj tylko, by znać swój odcień skóry i wybrać stylistę, który rozumie specyficzne potrzeby rudych włosów.

Podobne tematy