Laserowe leczenie chrapania – wskazania, przebieg zabiegu i efekty

Chrapanie to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Nierzadko towarzyszy mu bezdech senny. Kłopoty z oddychaniem podczas snu nie pozwalają na pełną regenerację organizmu nocą, co przekłada się na funkcjonowanie w ciągu dnia – nadmierne zmęczenie, trudności z koncentracją. Na szczęście istnieją skuteczne i mało inwazyjne zabiegi laryngologiczne, takie jak laserowe leczenie chrapania. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda.

Dla kogo laserowe leczenie chrapania?

Chrapanie to konsekwencja utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spowodowane jest to najczęściej tym, że tkanki tylnej części gardła stają się luźne i opadają podczas snu, zwłaszcza w pozycji na wznak. Przepływ powietrza powoduje drganie struktur gardła, czego efektem jest dźwięk nazywany chrapaniem. Osoby chrapiące i mające trudności z prawidłowym oddychaniem podczas snu odczuwają różne dolegliwości w ciągu dnia:

  • przewlekłe zmęczenie, 
  • brak koncentracji, 
  • obniżoną wydajność w pracy.

Skutecznym i jednocześnie najmniej inwazyjnym zabiegiem laryngologicznym, z którego skorzystasz w warszawskiej Klinice Miracki, jest laserowe leczenie chrapania. Zabieg ten wskazany jest w przypadkach, gdy chrapanie ma wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta i jego partnera lub stanowi objaw bezdechu śródsennego. Przeciwwskazaniem do laserowego zabiegu gardła są aktywne infekcje górnych dróg oddechowych. Terapia poprzedzona jest konsultacją, która pozwala na zakwalifikowanie pacjenta do laseroterapii. Jeśli lekarz stwierdzi występowanie przeciwwskazań, może zalecić inną metodę leczenia, np. radiochirurgię.

Przebieg zabiegu laserowego na chrapanie

Fotona NightLase to jeden z najskuteczniejszych laserów, służących do nieinwazyjnego leczenia chrapania. Jest to laser erbowo-yagowy o specjalnej długości fali, która stymuluje, ale nie uszkadza błony śluzowej dróg oddechowych. Działanie urządzenia opiera się na dostarczaniu szybkich impulsów do tylnej części gardła. Jest to bezkrwawa mało inwazyjna metoda, polegająca jedynie na podgrzaniu tkanek i ich ujędrnieniu. Zabieg odbywa się bez znieczulenia i polega na naświetleniu struktur cieśni gardła, czyli podniebienia, łuków podniebiennych i języczka. Podczas zabiegu stymulowane są komórki, które w tkankach odpowiedzialne są za produkcję kolagenu. Dzięki zwiększeniu ilości kolagenu następuje usztywnienie ścianek gardła. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Podczas zabiegu pacjent odczuwa delikatne ciepło na podniebieniu. Rekonwalescencja nie jest potrzebna. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. 

Jak laserowe leczenie chrapania wpływa na poprawę jakości życia?

Laserowe leczenie chrapania przywraca siłę i napięcie włókien kolagenowych, zapobiegając zapadaniu się tylnej części gardła i wibrowaniu, gdy śpisz, zmniejszając tym samym objawy chrapania. W wielu przypadkach następuje całkowite ustąpienie problemów z oddychaniem podczas snu.

Zniwelowanie objawów chrapania i bezdechu ma ogromny wpływ na poprawę skupienia, produktywności, dobrego samopoczucia, a także relacji w związku. Dzięki zwiększeniu jakość snu pacjenci czują się bardziej skoncentrowani i energiczni w ciągu dnia.

Efekty laserowego leczenia chrapania są na ogół długotrwałe, często utrzymują się ponad rok, a czasem nawet kilka lat. Dla wzmocnienia i przedłużenia rezultatów należy zadbać o zdrowy styl życia i higienę snu. Istotne znaczenie mają takie zmiany, jak:

  • redukcja nadwagi,
  • ograniczenie spożywania alkoholu,
  • rezygnacja z palenia tytoniu,
  • ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie, zwłaszcza w nocy,
  • regularne pory snu,
  • odpowiednia długość snu (6-8 godzin).

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/



Podobne tematy