Jak często można farbować włosy?

Ważne jest, aby pamiętać, że częstotliwość farbowania włosów ma wpływ na ich zdrowie. Należy starać się odczekać co najmniej cztery do sześciu tygodni między kolejnymi wizytami. Jednak im rzadsze farbowanie, tym lepiej – zasób ten jest udostępniony przez serwis konstrukcjediy.pl. Ponadto powinnaś unikać farbowania brwi i rzęs.

Zrób test płatkowy przed zastosowaniem trwałej farby do włosów

Jeśli planujesz trwałe farbowanie włosów, zawsze dobrze jest najpierw zrobić test płatkowy. Pozwoli Ci to lepiej poznać kolor, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Najlepiej zrobić to 24 godziny przed pierwszym farbowaniem. Dzięki temu będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby sprawdzić, czy barwnik wywoła jakiekolwiek niepożądane reakcje. Najlepiej wykonać ten test rano, dzięki czemu będziesz miała dużo czasu na obserwację reakcji.

Test płatkowy to niezwykle ważny krok przed zastosowaniem jakiejkolwiek trwałej farby do włosów. To szybki i łatwy sposób na sprawdzenie, czy jesteś uczulona na dany składnik farby do włosów. To także świetny sposób na sprawdzenie, czy nowy kolor będzie reagował z Twoją skórą. Na szczęście test płatkowy może wykonać prawie każdy, w tym fryzjerzy.

Ważne jest, aby wykonać test płatkowy przed nałożeniem jakiejkolwiek farby do włosów, nawet jeśli wcześniej stosowałaś farby w domu. Istnieje duże ryzyko, że wystąpi u Ciebie reakcja alergiczna, a im więcej masz kontaktu z produktem, tym większe ryzyko. Jeśli nie jesteś pewna, czy zareagujesz na daną farbę do włosów, najlepiej zacznij od małego fragmentu skóry głowy na karku lub za uchem.

Test nazywa się Allergy Alert Test (AAT) i jest łatwym testem bezpieczeństwa dla farby do włosów. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testu płatkowego dzień lub dwa przed planowanym trwałym farbowaniem włosów. Celem testu płatkowego jest sprawdzenie, czy jesteś uczulona na składnik farby i czy jest coś, co pogorszy jej działanie.

Test płatkowy jest również dobrym pomysłem, jeśli zmieniasz kolory lub marki. Większość fryzjerów zaleca wykonanie testu płatkowego co najmniej 48 godzin przed zabiegiem, jednak niektórzy ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów testu domowego, więc lepiej postępować zgodnie z instrukcjami w salonie.

Unikaj farbowania rzęs i brwi

Podczas farbowania włosów ważne jest, aby unikać farbowania rzęs i brwi. Barwniki w tych miejscach mogą dostać się do oczu, powodując bolesną reakcję chemiczną. Ponieważ skóra wokół oczu jest tak wrażliwa, ważne jest, aby uważnie czytać etykietę.

Stosowanie barwników na rzęsach i brwiach jest nielegalne w kilku stanach, w tym w Massachusetts. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków stosowanie barwników na rzęsy i brwi może być niebezpieczne dla zdrowia, a niektóre produkty mogą nawet spowodować trwałe uszkodzenia. Ponadto, barwniki mogą upośledzać wzrok lub prowadzić do ślepoty. Barwniki do rzęs i brwi mogą również zawierać toksyny, w tym barwnik węglowy.

Farba do brwi powinna być nakładana u nasady włosa, aby uniknąć zabarwienia skóry. Zawsze upewnij się, że nakładasz barwnik w małych ilościach, aby nie zabarwił skóry i oczu. Ponadto, ważne jest, aby odczekać co najmniej dzień po tym, aby dokładnie oczyścić barwnik. Następnie można zastosować balsam lub wazelinę, aby pozbyć się plamy.

Barwnik do brwi i rzęs nie powinien być używany więcej niż dwa lub trzy razy. Może to spowodować nadmierne wysuszenie i uszkodzenie skóry. Po zafarbowaniu rzęs odczekaj co najmniej 48 godzin, aby sprawdzić, czy wyglądają naturalnie. Jeśli tak, usuń barwnik suchym wacikiem lub odplamiaczem i umyj brwi ciepłą wodą.

Przed farbowaniem brwi lub rzęs należy zawsze wykonać test płatkowy. Instrukcje dotyczące testu płatkowego są zwykle dołączone do pudełka z farbą do włosów. Postępuj zgodnie z instrukcją i skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli nie jesteś pewna, jak postępować.

Unikaj nadmiernej obróbki trwałych farb do włosów

Używanie trwałych farb do zmiany koloru włosów może być szkodliwe dla Twoich włosów i Twojego zdrowia. Farby te są bardzo agresywne i mogą zaburzyć strukturę Twoich włosów. Narażenie na działanie tych farb może powodować skutki uboczne, w tym reakcje alergiczne, zwiększoną wrażliwość skóry i problemy z oddychaniem. Niektóre trwałe farby mogą być nawet rakotwórcze. Mogą również zawierać substancje chemiczne, takie jak rezorcynol, który jest wysoce łatwopalnym barwnikiem, który może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, gdy jest wdychany.

Podczas farbowania włosów należy przestrzegać kilku zasad dotyczących ich pielęgnacji, aby uniknąć nadmiernej obróbki. Przede wszystkim staraj się używać produktów, które nie zawierają amoniaku. Amoniak może uszkodzić włosy i nigdy nie powinnaś mieszać go z farbą do włosów, chyba że jesteś pewna, że będziesz je regularnie myć. Amoniak może również podrażnić Twoje gardło, więc staraj się ograniczyć kontakt z nim.

Stosując trwałe farby do włosów, musisz pamiętać, że możesz uszkodzić strukturę włosów, jeśli nadmiernie je przetworzysz. Chemiczne składniki farb są znane z tego, że uszkadzają korę i otoczkę włosa. To powoduje, że włosy pęcznieją i wchłaniają barwnik, co skutkuje rozjaśnieniem włosów. Ponadto, stosowanie zbyt dużej ilości tych barwników może powodować blaknięcie koloru.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze trwałego koloru włosów jest ryzyko zaburzeń hormonalnych. Te substancje chemiczne naśladują hormon estrogen, co może zwiększyć ryzyko rozwoju raka piersi. Ponadto, trwałe farby mogą zawierać wyższe stężenie amin aromatycznych, które są znanymi substancjami rakotwórczymi. Te substancje chemiczne mogą również wywoływać reakcje alergiczne, w tym zapalenie skóry i łuszczycę.

Zmniejsz ryzyko zachorowania na raka, stosując mniej trwałych farb do włosów

Jeśli często farbujesz włosy, możesz zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Trwałe farby do włosów zawierają duże ilości substancji chemicznych, które mogą prowadzić do raka. Im ciemniejsze są Twoje włosy, tym większe ryzyko. Ryzyko jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczęły farbować włosy przed 1980 rokiem.

Jednak ten wzrost jest niewielki w porównaniu z innymi czynnikami. Badania wykazały, że stosowanie trwałej farby do włosów może mieć związek z rakiem piersi, ale nie zostało to jeszcze ostatecznie ustalone. Niezależnie od tego, warto zastanowić się nad wpływem trwałej farby do włosów na zdrowie i nad tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Ostatnie badanie wykazało, że kobiety, które regularnie stosowały farbę do włosów, miały o 60% większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Choć może to wynikać po prostu z genetyki, to mogą to być również same farby do włosów. Jeśli farbujesz włosy na ciemno, będziesz miała większe ryzyko zachorowania na raka niż kobiety, które farbują włosy na jaśniejszy kolor. Jednak dopóki nie ma więcej badań, jednym z najlepszych sposobów na obniżenie ryzyka zachorowania na raka jest ograniczenie stosowania farby do włosów.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazało, że używanie mniej trwałych farb do włosów może obniżyć ryzyko rozwoju raka piersi. W badaniu wzięło udział ponad 46 000 kobiet w wieku 35-74 lat, które miały przynajmniej jedną siostrę, u której zdiagnozowano raka piersi i nie miały innych czynników ryzyka. Naukowcy stwierdzili, że kobiety, które używały mniej trwałych farb do włosów i mniej chemicznych prostownic, miały niższe ryzyko rozwoju choroby.

Niektóre farby do włosów są związane ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherza. Chociaż badania osób farbujących włosy nie wykazały spójnego związku, nadal warto zwracać uwagę na etykiety ostrzegawcze na produktach do farbowania włosów. Ostatecznie, powinnaś używać farby do włosów tylko wtedy, gdy naprawdę musisz uzyskać wymarzony wygląd.

Stosowanie mniej trwałych farb do włosów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o 20 procent. Oprócz zmniejszenia ryzyka, oszczędzasz również pieniądze. Wybierając bezpieczniejszą opcję, sprawisz, że Twoje włosy będą wyglądać piękniej i zdrowiej.

Podobne tematy